Aktivity

V našom meste

 

Poďte zažiť krásnu Galériu umenia Ernesta Zmetáka

Srdečne Vám odporúčame návštevu našej krásnej Galérie umenia Ernesta Zmetáka, ktorá je od nášho apartmánu vzdialená len 5 minút chôdze, na Björnsonovej ulici 1. Galéria umenia Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch bola zriadená z podnetu novozámockého rodáka, akademického maliara Ernesta Zmetáka dňa 1. januára 1979.

V roku 2003 získala galéria budovu na Björnsonovej ulici, kde sídli doteraz. V januári 2004 boli sprístupnené výstavné priestory, v marci 2004 „Stála expozícia Lajosa Kassáka“ a v júni 2004 „Stála expozícia európskeho umenia 16. – 20. storočia“ z daru Ernesta a Danice Zmetákových.” Okrem stálej expozície pripravuje galéria aj pravidelné prezentácie umenia 20. a 21. storočia so zameraním na slovenské, maďarské a české umenie, a na výstavy zo zbierky manželov Zmetákovcov. Ikonickým projektom galérie je projekt „PERTU“, ktorý vznikol v roku 1993 a jeho pôvodné, širšie zameranie vykryštalizovalo do komparácie tvorby slovenských a maďarských výtvarníkov, prevažne druhej polovice 20. storočia. (zdroj: gueznz.sk)

(foto:gueznz.sk)

 

Preneste sa do histórie mesta v Múzeu Jána Thaina

Ďalšie miesto, ktoré pri návšteve Nových Zámkov odporúčame nevynechať, je Múzeum Jána Thaina. Nájdete ho na ulici M. R. Štefánika 58, potrebné informácie získate na tel.: +421 35 6400626. Otváracie hodiny sú Utorok – Piatok: 8.00 – 17.00, v sobotu: 9.00 – 13.00.

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch patrí medzi päť múzeí Nitrianskeho samosprávneho kraja.
Základom činnosti múzea je výskum a dokumentácia novozámockého regiónu v príslušných vedných odboroch a predovšetkým tvorba, odborné spracovanie, ochrana zbierok ako i prezentácia kultúrneho dedičstva. Múzeum verné tradíciám zakladateľov pokračuje v zberateľskej a vedeckovýskumnej činnosti, ktoré patria k najdôležitejším faktorom pri jeho práci pri procese poznania a dokumentovania rozvoja spoločnosti regiónu.
Rovnako i na poli prezentačnom múzeum pokračuje v organizovaní prednášok, besied a tvorivých dielní z rôznych oblastí. Cieľom múzea je vychovať mladú generáciu milovníkov múzeí a kultúry vôbec, ktorým osud kultúrneho dedičstva nebude ľahostajný.

 

V letných mesiacoch to v meste žije 

Schladenie počas horúceho leta Vám poskytne náučný chodník lesoparkom Berek, novorekonštruované Termálne kúpalisko Štrand Emila Tatárika i prechádzka k bývalému Vodopádu Zúgov, k Štrkovisku na okraji mesta, alebo ku krásnemu jazeru Baňa. Za teplých letných večerov si môžte pozrieť film priamo pod hviezdami na skvelom Amfíku.

Popolievajte s deťmi kvetinový záhon pri historickej studni

V roku 2021 sa nám spolu s dobrovoľníkmi podarilo obnoviť a sfunkčniť historickú studničku, ktorá sa nachádza pred vchodom do mestskej kalvárie. Poďte si napumpovať vodu s ručnou pumpou a môžete poliať nádherný kvetinový záhon, ktorý ju obklopuje. Je to krásny zážitok a pomôžete aj dobrovoľníkom, ktorí sa o toto miesto s láskou starajú.

 

Navštívte obľúbené a vynovené Termálne kúpalisko Štrand Emila Tatárika

Štrand Emila Tatárika v Nových Zámkoch ponúka svojim návštevníkom pestrú ponuku možností trávenia voľného času. Vstup do areálu je cez drevený most, ktorý sa vybudoval cez bývalý mlynský náhon rieky Nitra.

Na okraji mesta na ploche o rozlohe osem hektárov sa nachádza 9 bazénov. Plavecký bazén má rozmery 50 x 21 metrov. Hĺbka bazénu sa pohybuje od 1,10 do 2 m. Teplota vody je udržiavaná na hodnote 26-28 °C. Druhý bazén pre menej zdatných plavcov, je dlhý 25 a široký 12,5 metra. Voda je hlboká 1,5 m o teplote 28-30 °C .

Pre tých, čo si chcú naplno užiť nové atrakcie Štrandu je novovybudovaný zážitkový bazén, plný atrakcii (vodným hradom s toboganmi a vodnými delami) detské bazény, spray park. Teplota vody v bazénoch je 29-30 °C. Lákadlom pre návštevníkov kúpaliska je aj  novo vybudovaný sedací bazén s termálnou vodou s masážnymi tryskami, masážnymi lehátkami a s chrličmi vody. Teplota vody v bazéne je 35-37 °C.

Termálna voda vyvierajúca z geotermálneho vrtu z hĺbky 1506 m dosahuje teploty 52°C. Termálny vrt bol vyhĺbený v roku 1982. Dominantnou zložkou vo vrte je A1 (82,10 %), ktorá udáva typ vody podľa Gazdovej klasifikácie, podľa ktorej je zachytená geotermálna voda zaradená do základného výrazného Na-HCO3 (sodík a hydrouhličitan) typu, s vysokou mineralizáciou M = 2313,0 mg.l-1.Termálna voda má blahodárne účinky na pohybové a nervové ústrojenstvo, reumatizmus ako aj na srdcovo-cievny systém.

Areál ponúka aj iné možnosti rekreácie vo voľnom čase podľa záujmu návštevníka na plochách športových a detských ihrísk.  Atrakciami sú pingpongové stoly, areál minigolfu s 18-timi obrazcami, basketbalové ihrisko a volejbalové ihriská, petangové ihrisko, obrie šachy. Neodmysliteľnou súčasťou sú moderné stravovacie zariadenia bufetového typu, sprchy a hygienické zariadenia, úschovňa cenných predmetov, šatne, požičovňa športových potrieb a ubytovacie zariadenie s 32 lôžkami. (zdroj: strand.sk)

 

Doprajte si dobré jedlo a poctivú kávu v meste

Ak chcete okúsiť novozámocký streetfood, ochutnajte skvelé burgre v bare Barbar, výborné thajské jedlo v Noodle Wok Soup Sushi, skvelú pizzu v Ajaxe, v Dr.Pizza, alebo Pizza33. Pri dobrej káve si môžte posedieť vo výbornej kaviarni Trieste, Pánbach na pešej zóne, Castle café a Jazz café na Hlavnom námestí.

 

V okolí Nových Zámkov 

 

V blízkom okolí Nových Zámkov odporúčame navštíviť: Socha Hrádockej Venuše, Slovenská Trója – Zámeček, Archeopark Nitrianky Hrádok, Synagóga – Mestské múzeum Šurany i Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove. Milovníkov koní poteší Ranč Mohykán v Ľudovítove, aj Gazdovský dvor Branovo. Zaručene krásny výlet je k lodnému mlynu v Kolárove, alebo na pláž v Komoči a v Zemnom. V zime si zalyžujete v neďalekom stredisku Pallag – Čechy.

Kúpalisko Thermal Nesvady

Nevynechajte obľúbené kúpalisko Thermal Nesvady, ktoré je od nášho apartmánu len na skok, 12 minút cesty autom.

Príďte sa zrelaxovať, nabrať nové sily a užiť si príjemné prostredie termálneho kúpaliska s vašimi najbližšími. Geotermálna voda, ktorá vyviera z hĺbky 1 504 metrov v teplote 62 °C, svojimi fyzikálnymi vlastnosťami a chemickým zložením veľmi priaznivo pôsobí na ľudský organizmus.
Celodenný rodinný zľavnený vstup si viete zakúpiť za 25 EUR, vstup pre dospelého na celý deň je 11 EUR, pre študentov a seniorov 9 EUR. V ponuke sú aj 2 alebo 4-hodinové vstupy.

Príďte si aj Vy oddýchnuť od každodenných starostí a načerpať inšpiráciu do netradičného priestoru. Náš inšpiratívny apartmán Art gallery apartment je na to ideálne miesto.   Tešíme sa na vás.